Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Polsce

W dniach 18–24 listopada odbył się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Przedsięwzięcia organizowane w ramach tej akcji wzmacniają praktyczną stronę edukacji, kształtują u uczniów postawy sprzyjające ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu oraz pozytywny stosunek do nauki, szacunek dla innych ludzi, rozwijają ciekawość poznawczą i poczucie przynależności do środowiska lokalnego.Tegoroczna edycja skierowana do dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych przebiegła pod hasłem „Poznajemy przedsiębiorstwa i zawody w naszej okolicy”. Nasi uczniowie mieli okazję odwiedzić Sąd Okręgowy w Łodzi przy Placu Dąbrowskiego, drukarnię „Proxima” przy ulicy Krańcowej i Telewizję TOYA mieszczącą się przy ulicy Łąkowej. Najmłodsze dzieci z klas I – III wybrały się z wizytą do drukarni, gdzie mogły przyjrzeć się jak wyglądają i pracują maszyny drukarskie, w jaki sposób należy mieszać kolory, aby w efekcie uzyskać barwną ulotkę czy broszurę. Poznały poszczególne etapy pracy drukarskiej, od pracowni komputerowej począwszy. Dowiedziały się, że dzięki pracy grafików powstają najpierw kolorowe obrazy, a potem, w zależności od tego, co ma zostać wydrukowane, pliki z komputera muszą „powędrować” do różnych typów maszyn. Niewątpliwą atrakcją okazało się stworzenie ulotki ze zdjęciami naszych milusińskich. Uczniowie z II etapu edukacyjnego gościli w Telewizji TOYA, gdzie poznali tajniki funkcjonowania telewizji „od kuchni”. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca reżysera, operatora, montażysty, reportera czy dziennikarza. Miały też możliwość zwiedzenia redakcji telewizyjnej, w tym newsroomu, w którym mogły przygotować własne wiadomości. Znalazły się również w reżyserce, studiu wirtualnym, zobaczyły studio opracowań dźwięku, ale największą atrakcją okazała się możliwość obserwowania początkowego procesu udźwiękowienia filmu, który na ekrany polskich kin wejdzie za pół roku. Uczniowie poznali nie tylko zawody związane z telewizją, ale również podstawową terminologię. Gimnazjaliści odwiedzili Sąd Okręgowy, w którym dowiedzieli się czym zajmują się jego pracownicy, jakie piastują stanowiska i jakie wykształcenie należy zdobyć, aby zostać prawnikiem lub pracownikiem administracyjnym sądu. Poznali również historię gmachu i dowiedzieli się, jakich praw należy w naszym państwie przestrzegać. Po tych wszystkich udanych wycieczkach uczniowie podzielili się swoimi spostrzeżeniami i wiadomościami z nauczycielami, przygotowali także prezentacje multimedialne poświęcone miejscom, które odwiedzili.Szczególne podziękowania należą się rodzicom naszych uczniów, p. Paulinie Szachnowskiej, p. Iwonie Godlewskiej i p. Jackowi Ochocińskiemu, którzy zaprosili nas do swoich miejsc pracy.