Lekcja biologii „na żywo” - gady

W poniedziałek 17 czerwca, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcji biologii „na żywo”.  Tematem zajęć były gady. Uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie przywitała ich pani z Agencji Impresaryjno – Artystycznej w Krakowie. W trakcie lekcji uczniowie mogli obejrzeć kilka niespotykanych okazów egzotycznych węży - takich np. pyton tygrysi - albinos, dowiedzieć się ciekawych rzeczy dotyczących ich sposobu życia, odżywiania, polowania, czynności życiowych, anatomii. Każdy z okazów miał swoje imię. Uczniowie dowiedzieli sie jak wygląda proces „wylinki”, czyli zrzucania naskórka węża. Każdy okaz można było zobaczyć z bliska, a odważni mieli możliwość dotknięcia delikatnej skóry gadów. Hodowla węży nie jest rzeczą łatwą, wymaga wiele uwagi, oraz nakładów finansowych. Lekcja biologii spotkała się z dużym zaciekawieniem uczniów.

Zielona Szkoła

Nasza Zielona Szkoła

Dzień tolerancji

W dniu 17 maja 2013r. w godzinach 16.00 - 18.00 , w Bałuckim Domu Kultury przy ul. Żubardzkiej 3 odbył się Dzień Tolerancji pod hasłem "Wózek dla Marty". Honorowym gościem była sama Marta - tegoroczna maturzystka.......

Galeria



 

Egzaminy gimnazjalne

W dniach 23-25 kwietnia nasi gimnazjaliści zmierzyli się z egzaminami zewnętrznymi, a pozostali uczniowie spędzili ten czas na zajęciach zorganizowanych poza terenem szkoły. We wtorek wybrali się wspólnie z nauczycielami do Manufaktury. Doskonała zabawa w tamtejszej kręgielni, wspólnie zjedzona pizza i późniejsze gry i zabawy integracyjne w świetlicy szkolnej wszystkim się spodobały. Kolejny dzień upłynął naszym dzieciom na spacerze po łódzkiej Palmiarni  i zwiedzaniu Muzeum Kinematografii. Uczniowie wrócili zadowoleni i uśmiechnięci, niektórzy zakupili drobne pamiątki. Jednak najwięcej emocji wzbudził czwartek, ponieważ właśnie wtedy odbyła się długo oczekiwana wycieczka poza Łódź. Dzieci wybrały się w podróż śladami Marii Konopnickiej.  W niewielkim Bronowie zwiedziły dworek, w którym mieści się Muzeum Oświatowe i Izba Marii Konopnickiej. Ten wyjazd stał się także okazją do odwiedzenia zamku w Łęczycy i pobytu przy zaporze w Jeziorsku. Wycieczkę uatrakcyjnił ciekawymi informacjami pan przewodnik.

 Pozostaje jedynie dodać, że młodszym kolegom zazdrościli tak spędzonego czasu uczniowie klasy III gimnazjum.

Wizyta w Akademii Sztuk Pięknych

Uczniowie naszej szkoły, 19 kwietnia 2013r. odwiedzili ASP przy ul. Franciszkańskiej. Zwiedzili pracownie Wydziału Sztuk Wizualnych. Mieli okazję porozmawiać z wykładowcami i studentami. Obejrzeli prace z animacji filmowej, obrazy, rzeźby i grafiki wykonane przez studentów. Uczniowie klas VI i I-III gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z reżyserem Roberto Dolzanellim i obejrzeli jego etiudy o Łodzi. Na koniec mogliśmy degustować tradycyjne włoskie potrawy.

Wizyta w Katedrze Cytofizjologii Uniwersytetu Łódzkiego

18 kwietnia 2013 r. uczniowie klasy IV uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Katedrę Cytofizjologii  Uniwersytetu Łódzkiego. Warsztaty miały na celu naukę wykonywania preparatów z materiału roślinnego, przeznaczonych do analizy w mikroskopie świetlnym i fluorescencyjnym. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z różnymi technikami przygotowania preparatów nietrwałych z tkanek roślinnych, poznały również  proste metody lokalizacji kwasów nukleinowych w komórce. Możliwość samodzielnego sporządzania preparatów spowodowała, że nasi czwartoklasiści z ogromnym zapałem i zainteresowaniem wcielili się w rolę młodych naukowców.

Zajęcia zorganizowane w ramach XIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, a prowadzone przez p. dr hab. Katarzynę Popłońską i p. dr Agnieszkę Wojtczak niezmiernie wszystkim się spodobały.

 

Warsztaty plastyczne

Dnia 15 kwietnia br. klasy I-III uczestniczyły w warsztatach "Zabawa słowem" zorganizowanych przez studentów ASP wydziału Sztuk Wizualnych. W ramach zajęć powstały wspaniałe prace promujące nasze miasto. Ten dzień był inauguracją XIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki.

Wycieczka do Muzeum Miasta Łodzi

8 kwietnia br. uczniowie klas IV i V odwiedzili Muzeum Miasta Łodzi. Przepiękny pałac, należący niegdyś do Izraela Poznańskiego, spodobał się wszystkim. Z dużym zainteresowaniem dzieci zwiedziły poszczególne pokoje pałacowe, obejrzały zgromadzone w nich eksponaty, zdjęcia, bibeloty, stroje z epoki. Wrażenia wizualne wspierał rzeczowy komentarz pani przewodnik, która cierpliwie odpowiadała na niezliczone pytania dzieci. Poza zwiedzaniem dawnej części mieszkalnej pałacu, uczniowie zobaczyli również wystawę „Łódzka Triada”. Umożliwiła im ona spojrzenie na dzieje naszego miasta od wieku XV po wiek XIX, w którym rozpoczęła się historia Łodzi przemysłowej. Ciekawa i przemyślana ekspozycja pomogła naszym uczniom uporządkować wiedzę związaną z wielkimi rodami fabrykanckimi, życiem codziennym robotników, rozwojem myśli technicznej w przemyśle włókienniczym. Dzieci zgromadziły także wiadomości na temat różnorodności kulturowej i religijnej, która charakteryzowała łódzkie społeczeństwo w XIX w.

Ta muzealna lekcja poświęcona historii małej ojczyzny spodobała się i uczniom, i opiekunom.

 

Spotkanie Wielkanocne

Dnia 27 marca 2013 r. odbyło się spotkanie wielkanocne. Naszą uroczystość rozpoczęliśmy przedstawieniem pt. "Wiosna puka do naszych drzwi". Po przedstawieniu przypomnieliśmy obrzędy i zwyczaje wielkanocne. Przy pięknie udekorowanym stole złożyliśmy sobie życzenia. Uroczystości towarzyszył kiermasz prac wykonanych przez naszych uczniów.

Galeria