Dzień Tuwima

Rok 2013 jest rokiem Juliana Tuwima, co stanowi okazję do oddania hołdu temu niezwykłemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich przy tym poczucia humoru i czerpania radości płynącej z codziennego życia. 29 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Dniu Tuwima, którego współautorami były również dzieci z Prywatnego Przedszkola Playschool. Nasi goście przybyli do nas z panem dyrektorem, Markiem Kołaczkowskim, nauczycielami i rodzicami. Wszystkich serdecznie przywitał pan dyrektor Marek Lipiec. Spotkanie rozpoczęło się w sali muzealnej poświęconej twórczości Juliana Tuwima, w której znalazły się m.in. prace plastyczne naszych dzieci, a były to ilustracje do wierszy poety. Maluchom z przedszkola pokazana została prezentacja multimedialna dotycząca życia i twórczości autora „Lokomotywy”. Prezentację przygotowali i przedstawili starsi uczniowie szkoły. W sali muzealnej zaprezentowały się także przedszkolaki, które zaśpiewały znany wiersz Tuwima pt. „Okulary”. Kolejnym punktem programu było zadanie plastyczne, z którym zmierzyli się nasi goście. Dzieci zostały poproszone o narysowanie treści utworu „Dyzio marzyciel”. Po kilkunastu minutach można było podziwiać ciekawe, kolorowe prace, z dumą prezentowane przez autorów. Następnie wszyscy udali się do sali gimnastycznej, w której znalazła się przepiękna dekoracja, której pomysłodawcami i wykonawcami byli nasi uczniowie. Tam najmłodsi uczestnicy uroczystości wzięli udział w emocjonującym konkursie, w którym na podstawie prac plastycznych, przy niewielkich podpowiedziach z naszej strony, odgadywali tytuły utworów poety. Wreszcie nadszedł moment, na który czekali wszyscy – artystyczne występy obu grup dzieci. Rozpoczęli je przedstawiciele przedszkola, którzy zaprezentowali zebranym dowcipny spektakl słowno – muzyczny wykorzystujący teksty Juliana Tuwima. Maluchy zaśpiewały wiersz „Bambo”, łącząc piosenkę z układem choreograficznym, odegrały scenkę na podstawie „Pana Tralalińskiego”, a na zakończenie wykonały „Piosenkę o Tuwimie”. Świetnie przygotowany występ bardzo spodobał się publiczności, a mali aktorzy nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Następnie na scenie pojawili się młodsi uczniowie naszej szkoły. Dzieci z klasy II i III w mistrzowski sposób zagrały „Kotka”, „Idzie Grześ przez wieś” i „Lokomotywę”. Świetnie przy tych etiudach bawili się nie tylko ich wykonawcy, ale także widzowie. Program artystyczny zamykał występ uczniów klasy VI i gimnazjum. Nasi najstarsi uczniowie przygotowali montaż słowno – muzyczny, w którym wykorzystali fragmenty „Kwiatów polskich”. Nostalgiczne teksty i przepiękna muzyka przeniosły zgromadzonych gości w epokę poety. Ostatni pokaz, tak inny, niż te zaprezentowane wcześniej, zdobył uznanie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Za wspólną zabawę i przeżycia artystyczne podziękowali wszystkim p. Marek Kołaczkowski i p. Marek Lipiec.Nim pożegnaliśmy się z naszymi małymi przyjaciółmi, spotkaliśmy się jeszcze na podwieczorku i wręczyliśmy gościom upominek, który będzie im przypominał wspólnie spędzone chwile.

Odsłony: 2068