Wycieczka do Warszawy

11 maja uczniowie klasy szóstej i klas gimnazjalnych wzięli udział w kilkugodzinnej lekcji historii, która odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego i na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Podczas pobytu w muzeum uczestnicy zajęć poznali najważniejsze fakty i wydarzenia II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich, a przede wszystkim utrwalili i poszerzyli wiedzę na temat powstania warszawskiego. Interaktywny i narracyjny charakter muzeum, oddziaływanie obrazem, światłem, dźwiękiem oraz wykorzystanie elementów multimedialnych pozwoliło przybliżyć  młodym ludziom powstańczą rzeczywistość w sposób dla nich jak najbardziej zrozumiały. Uczniowie mogli nie tylko obejrzeć ekspozycję, ale także dotknąć pewnych eksponatów, na które składają się broń, dokumenty, listy, przedmioty osobiste, fotografie, mapy. Największe wrażenie zrobiły eksponaty, które ukazują historię powstania poprzez pryzmat przeżyć i losów jego uczestników. Nie mniejsze emocje wzbudziła projekcja słynnego filmu "Miasto ruin", czy takie miejsca muzeum, jak replika kanałów, namiot egzekucyjny  poświęcony "rzezi Woli".

Po zwiedzeniu muzeum młodzież wraz z opiekunami udała się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie pod opieką przewodnika poznała historię cmentarza, odwiedziła poszczególne kwatery i groby zasłużonych Polaków, wysłuchała niebanalnych opowieści, czasem anegdot związanych z ich życiem czy pracą. Zapewne wszystkim na długo w pamięci utkwi wiele nazwisk, nagrobków i faktów i bez wątpienia wszyscy zapamiętają Kwaterę Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej "Zośka".

Pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego i na Powązkach należał do bardzo udanych. Uczniowie, w obu zwiedzanych obiektach, trafili pod opiekę  doskonałych, zaangażowanych przewodników, ale także sami wykazali się dużą wiedzą, a ich zainteresowanie tematem, zadawanie dociekliwych pytań i zdyscyplinowanie zasługują na wyrazy uznania.

Odsłony: 1989